Attila

Napsal QwerTerka (») ve středu 13. 4. 2011 v kategorii Referáty a jiné prácičky do školy..., přečteno: 3117×
9031-attila-and-his-hordes-overrun-italy-eug-ne-delacroix.jpg

Attila

Attila byl nejmocnější král hunské říše, krátkodobého státního útvaru ve střední a východní Evropě, který vznikl v souvislosti se stěhováním národů. Pocházel z vysokých kruhů hunské společnosti a byl synem hunského náčelníka Madzuka. Matkou byla čínská dívka z Madzukova harému. Narodil se kolem roku 400. Ve čtrnácti letech mu umřel otec a tak byl svěřen svému strýci a hunskému králi Rausovi, který ho ve čtrnácti letech poslal vzdělávat do západořímské říše. Tam se spřátelil s Flaviem Aetiem, což byl významný západořímský politik a vojevůdce. Když pak roku 434 strýc Raus zemřel, Attila se dostal do čela hunské říše. Nejprve dohromady se svým bratrem Bledou, ale brzy poté spáchal bratrovraždu a stal se jediným vládcem.

Attila toužil po ovládnutí celé Evropy. Vedl řadu velkých nájezdů do nitra Římské říše a vydrancoval při nich Balkán, Galii a Itálii. Roku  451 jeho invazi do Galie zastavil jeho někdejší přítel Flavius Aetius, spolu se svými spojenci jako byl vizigótský král Theodorich I. v bitvě na Katalaunských polích. Následující rok Attila pokračoval s nájezdem do Říma, který ale ukončilo sjednání míru s papežem. V té době byli Římané bez spojenců zcela a Attilovo vojsko vyplenilo Aquileiu a táhli dál na jih ve směru na Řím. Během italského tažení v hunském vojsku propukly nakažlivé nemoci a asi právě z tohoto důvodu uzavřel Attila mír.

Vzhled

Po matce Attila zdědil výrazné asijské rysy a byl menší postavy. Měl i prý nápadně velkou hlavu. Jeho tvář byla pokryta řídkými vousy a velmi zjizvená, to však nemuselo být způsobeno jen četnými boji, ale i hunským zvykem „ozdobit“ obličeje mladých chlapců jizvami a zasypat rány popelem, čímž se znemožní jejich úplné uzdravení. Jelikož Hunové jezdili na koních už od malička a v sedlech trávili prakticky většinu života, měli nohy zdeformované do O. Dá se tedy předpokládat, že ani Attila nebyl výjimkou.

Konec Attily

Stárnoucí Attila v roce 453 unesl šestnáctiletou burgundskou princeznu Ildiko, která se měla stát jeho další ženou. Ráno po svatební noci byl Attila nalezen mrtvý v kaluži krve. O tom co se stalo, existují dvě verze. První říká, že Attilu zabila Ildiko ukrytým nožem. Historikové se však většinou přiklánějí k verzi, že se Attila udusil, když mu v noci začala téct krev z nosu.

Po Attilově smrti si říši začalo rozdělovat jeho pět hlavních synů. Zřejmě nejschopnější syn Ellak, který měl nejlepší předpoklady pro vedení státu, se snažil říši zachránit. Ovšem Ellak byl roku 454 zabit v bitvě s ostrogótským králem Theodemirem a Hunská říše se pak během několika let definitivně rozpadla.

Attilův hrob

O Attilově hrobě koluje množství pověr. Údajně byl pohřben v hrobce s obrovskými poklady. Jeho tělo pak bylo uloženo do trojité rakve, přičemž první byla ze zlata, druhá ze stříbra a třetí ze železa. Kde se hrob nachází není známo, údajně přes něj byla svedena řeka a otroci, kteří hrob stavěli byli všichni pobiti. O nalezení hrobu se pokoušelo spousta hledačů pokladů, pátrali na řadě míst v Rumunsku, Maďarsku, Srbsku a dokonce i v Nákle u Olomouce. Po hrobu však není ani stopy. Případné nálezce má odradit nápis Fulgur conditum – což znamená zakopaný hrom, varující před temnou silou strážící hrobku.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel čtyři a dvě